Presbiopija

Ar gadiem acs akomodācijas amplitūda samazinās, kā rezultātā rodas grūtības salasīt smalku tekstu tuvumā. Acu muskuļu vājuma un acs lēcas fizioloģiskās novecošanās dēļ, nepieciešamas lasāmbrilles tuvuma darbiem.

 

Parasti presbiopija sākas aptuveni 43-53 gadu vecumā.

 

KAS TAS IR?

Emetrops cilvēks skaidri redz priekšmetus tālumā, nelietojot akomodāciju, un akomodē, kad skats pāriet uz tuvākiem priekšmetiem. Emetropiem cilvēkiem presbiopija sākas aptuveni 43-53 gadu vecumā. Sākotnēji ir iespējams sasprindzināt redzi, lai īslaicīgi lasītu smalkāku tekstu, taču ar laiku akomodācija tiek pārmēru sasprindzināta un pārslogota, acis sāk ātrāk nogurt.

 

Tuvredzīgam jeb miopam cilvēkam acs praktiski nelieto akomodāciju, ja netiek lietotas brilles, tāpēc vecuma redze miopam parādās tikai vājas tuvredzības gadījumā. Daudzi domā, ka miopijas gadījumā redze vecumā it kā uzlabojas, kas tā nemaz nav.

 

Tā kā hipermetropa acs pastāvīgi lieto akomodāciju – gan tālumam, gan tuvumam, tad presbiopija parādās agrāk nekā, piemēram, emetropam vai miopam cilvēkam. Jo lielāka hipermetropijas pakāpe, jo agrāk parādās presbiopija. Pavājinoties akomodācijai, hipermetropiju tā vairs nekompensē, stari, kas nāk no tālienes nevar krustoties fokusā uz tīklenes, tādēļ dažreiz tiek traucēta redze ne tikai tuvumā, bet arī tālumā.

 

Presbiopiju iespējams koriģēt dažādos veidos:

Briļļu korekcija:

- Monofokālās briļļu lēcas

- Bifokālās briļļu lēcas

- Progresīvās briļļu lēcas

 

Kontaktlēcu korekcija

- Monokorekcija

- Bifokālās kontaktlēcas

- Progresīvās kontaktlēcas

 

Ķirurģiskā korekcija

 

BRIĻĻU KOREKCIJA

No visiem iespējamiem variantiem pacientam iesaka atbilstošāko viņa darbam, dzīves veidam, hobijam. Briļļu lēcu optiskais stiprums atkarīgs no katra cilvēka individuāli – no vecuma un refrakcijas veida. Mūsdienās ir pieejams gan progresīvās briļļu lēcas, gan kontaktlēcas presbiopijas gadījumiem. Tās pēc uzbūves ir sarežģītākas un prasa laiku, kamēr cilvēks pierod pie jebkura šāda korekcijas veida.

 

Monofokālās briļļu lēcas sniedz plašu redzes lauku, tomēr ļauj koriģēt presbiopiju tikai vienā attālumā. Ja cilvēkam ir piemeklētas brilles lasīšanai, tad ar tām viņš redzēs skaidri lasīšanas attālumā, bet objekti vidējos attālumos un tālumā būs miglaini. Šajā situācijā cilvēkam būs nepieciešamas vienas brilles lasīšanai un, ja ir nepieciešama tālumā redzes korekcija, tad brilles būs jamaina.

 

Bifokālās briļļu lēcas bija viens no izplatītākajiem presbiopijas korekcijas veidiem daudzus gadus atpakaļ, arī šobrīd cilvēki tās vēl lieto. Augšējā briļļu lēcas daļa koriģē redzi tālumā, apakšējā daļā ir iestrādāts speciāls segments, kas domāts lasīšanai un ir vizuāli redzams. Vidējos attālumos redze ar šī veida kombinētām briļļu lēcām ir neskaidra.

 

Progresīvās briļļu lēcas ir šobrīd modernākais presbiopijas korekcijas līdzeklis, jo ar šīm lēcām tiek nodrošināta skaidra redze visos attālumos. Lēcā ir iestrādāta neredzama zona, kurā pakāpeniski mainās optiskais stiprums. Pie skata taisni tiek koriģēta redze tālumā, ja tas ir nepieciešams, un lēnām laižot acu skatu uz leju stiprumi pieaug, šajā zonā atrodas atbilstošie stiprumi vidējiem attālumiem. Apakšējā lēcas daļā ir izvietota lasīšanas zona. Lai izmantotu šo briļļu lēcu priekšrocības, ir jāiemācās ar vertikālām acu kustībām atrast vajadzīgo optisko stiprumu briļļu lēcā. Lēcas perifērijā optiskie stiprumi ir mainīgi, tādēļ tur veidojas kropļojumi un ir nepieciešams vairāk grozīt galvu.

 

KONTAKTLĒCU KOREKCIJA

Viens no kontaktlēcu presbiopijas korekcijas veidiem ir monokorekcija, kad cilvēkam viena acs tiek koriģēta skaidrai redzei tālumā, bet otra - tuvumam. Cilvēkiem, kas spēj panest monokorekciju ir iespēja nenēsāt brilles, sākoties presbiopijai.

 

Bifokālās kontaktlēcas tiek veidotas no koncentriskiem segmentiem un cilvēkam, mainot skata virzienu, ir jāiemācās, atrast zonu, caur kuru var lasīt.

 

Kontaktlēcu valkātājiem ir iespēja pielāgot jaunākās paaudzes multifokālas kontaktlēcas, kurās apvienotas optiskā korekcija gan tālumam, gan tuvumam un darbam ar displejiem. Progresīvās kontaktlēcas ir sarežģītāk izveidotas un pamatojas galvenokārt uz difrakcijas principu. Arī šeit cilvēkam ir jāiemācās mainīt skata virzienu.

 

Ķirurģiskā korekcija

Presbiopiju ir iespējams koriģēt arī ķirurģiski, pielietojot konduktīvo keratopkastiku (CK). Ar radiofrekvences lāzera viļņiem iedarbojas uz radzenes virsējo daļu izmainot tās formu. Patreiz šī metode ir populāra ASV un Lielbritānijā.