Hipermetropija jeb tālredzība

Cilvēki ar lielu hipermetropiju nevar skaidri redzēt ne tālumā, ne tuvumā.

Nelielas pakāpes hipermetropi spēj skaidri redzēt, sasprindzinot acs akomodāciju.

 

Hipermetropiju pēc tās optiskā stipruma var iedalīt trīs grupās:

- zemas pakāpes hipermetropija mazāka par +3,00 D

- vidējas pakāpes hipermetropija no +3,25 līdz +6,00 D

- augstas pakāpes hipermetropija virs +6,00 D

 

KAS TAS IR?

Hipermetropijas jeb tālredzības gadījumā acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir vājākas un neatbilst acs ābola ass garumam vai acs aksiālais garums ir īsāks kā nepieciešams skaidra attēla veidošanai uz tīklenes. Paralēli ienākošie stari acī krustojas fokusā aiz tīklenes, tāpēc skaidras redzes tālākais punkts tālredzīgiem cilvēkiem atrodas aiz acs ābola. Hipermetropijas cēlonis ir mazāks acs ābols vai plakanāka radzene.

 

Nelielas pakāpes hipermetropi spēj skaidri redzēt, sasprindzinot acs akomodāciju. Cilvēki ar lielu hipermetropiju nevar skaidri redzēt ne tālumā, ne tuvumā.

 

VEIDOŠANĀS

Hipermetropijas izplatība lielā mērā saistīta ar vecumu. Lielākā daļa laikā piedzimušo bērnu ir ar zemas pakāpes hipermetropiju. Hipermetropijas lielums samazinās, jo bērna acs ābols aug un aptuveni 5 gadu vecumā tālredzības izplatība ir neliela. Zemas pakāpes tālredzība bērniem netraucē skaidri redzēt gan tuvumā, gan tālumā. 10-15 gadu vecumā hipermetropijas izplatība samazinās, toties palielinās miopijas varbūtība.

 

Hipermetropijas simptomi:

- apsārtušas un asarojošas acis

- lasot šķoba seju vai šķielē

- acu nogurums

- bieža mirkšķināšana

- pastāvīga vai pārejoša slikta redze

- fokusēšanas problēmas

- binokulārās redzes traucējumi

- nepatika lasīt

 

Korekcijas nepieciešamība

Lielākās paliekošas redzes problēmas, ko rada nekoriģēta hipermetropija bērna vecumā, ir:

Ambliopija – vārds "amblyopie" grieķu valodā nozīmē acs stimula vājums jeb vājredzība. Uz acs tīklenes veidojas neskaidrs, nepareizas formas vai lieluma priekšmeta attēls. Tīklene netiek pietiekami stipri kairināta un neattīstās. Ambliopiju var radīt arī anizometropija, astigmātisms vai šķielēšana.

Šķielēšana – acs kustību muskuļu traucējums.

Astenopijas – kā sekas nekoriģētai hipermetropijai: acu nogurums, sāpes, asarošana, apsarkums, dedzināšana, dubultošanās, u.c.

 

Korekcijas iespējas

Biežākais korekcijas veids ir briļļu korekcija, tomēr vidējas un augstas hipermetropijas pacientiem briļļu lēcas ir biezas, smagas un vizuāli palielina acis. Lēcas dod optiskā palielinājuma efektu līdzīgi kā lupa, tādējādi palīdzot saskatīt smalkākus objektus.

 

Otrs hipermetropijas korekcijas variants ir kontaktlēcas. Ar kontaktlēcām cilvēks iegūst daudz plašāku skaidras redzes lauku, stabilāku telpisko uztveri un tiek atbrīvots no briļļu lietošanas. Akomodācijas izraisītas šķielēšanas gadījumā kontaktlēcu korekcija atslogo konverģences un akomodācijas funkcijas un novērš vai samazina šķielēšanu.