Presbiopijas korekcijas iespējas

BRIĻĻU KOREKCIJA


No visiem iespējamiem variantiem pacientam iesaka atbilstošāko viņa darbam, dzīves veidam, hobijam. Briļļu lēcu optiskais stiprums atkarīgs no katra cilvēka individuāli – no vecuma un refrakcijas veida. Mūsdienās ir pieejams gan progresīvās briļļu lēcas, gan kontaktlēcas presbiopijas gadījumiem. Tās pēc uzbūves ir sarežģītākas un prasa laiku, kamēr cilvēks pierod pie jebkura šāda korekcijas veida.


Monofokālās briļļu lēcas sniedz plašu redzes lauku, tomēr ļauj koriģēt presbiopiju tikai vienā attālumā. Ja cilvēkam ir piemeklētas brilles lasīšanai, tad ar tām viņš redzēs skaidri lasīšanas attālumā, bet objekti vidējos attālumos un tālumā būs miglaini. Šajā situācijā cilvēkam būs nepieciešamas vienas brilles lasīšanai un, ja ir nepieciešama tālumā redzes korekcija, tad brilles būs jamaina.


Bifokālās briļļu lēcas bija viens no izplatītākajiem presbiopijas korekcijas veidiem daudzus gadus atpakaļ, arī šobrīd cilvēki tās vēl lieto. Augšējā briļļu lēcas daļa koriģē redzi tālumā, apakšējā daļā ir iestrādāts speciāls segments, kas domāts lasīšanai un ir vizuāli redzams. Vidējos attālumos redze ar šī veida kombinētām briļļu lēcām ir neskaidra.


Progresīvās briļļu lēcas ir šobrīd modernākais presbiopijas korekcijas līdzeklis, jo ar šīm lēcām tiek nodrošināta skaidra redze visos attālumos . Lēcā ir iestrādāta neredzama zona, kurā pakāpeniski mainās optiskais stiprums. Pie skata taisni tiek koriģēta redze tālumā, ja tas ir nepieciešams, un lēnām laižot acu skatu uz leju stiprumi pieaug, šajā zonā atrodas atbilstošie stiprumi vidējiem attālumiem. Apakšējā lēcas daļā ir izvietota lasīšanas zona. Lai izmantotu šo briļļu lēcu priekšrocības, ir jaiemācās ar vertikālām acu kustībam atrast vajadzīgo optisko stiprumu briļļu lēcā. Lēcas perifērijā optiskie stiprumi ir mainīgi, tādēļ tur veidojas kropļojumi un ir nepieciešams vairāk grozīt galvu.



KONTAKTLĒCU KOREKCIJA


Viens no kontaktlēcu presbiopijas korekcijas veidiem ir monokorekcija, kad cilvēkam viena acs tiek koriģēta slaidrai redzei tālumā, bet otra - tuvumam. Cilvēkiem, kas spēj panest monokorekciju ir iespēja nenēsāt brilles, sākoties presbiopijai.


Bifokālās kontaktlēcas tiek veidotas no koncentriskiem segmentiem un cilvēkam, mainot skata virzienu, ir jāiemācās, atrast zonu, caur kuru var lasīt.


Kontaktlēcu valkātājiem ir iespēja pielāgot jaunākās paaudzes multifokālas kontaktlēcas, kurās apvienotas optiskā korekcija gan tālumam, gan tuvumam un darbam ar displejiem. Progresīvās kontaktlēcas ir sarežģītāk izveidotas un pamatojas galvenokārt uz difrakcijas principu. Arī šeit cilvēkam ir jāiemācas mainīt skata virzienu.


ĶIRURĢISKA KOREKCIJA


Presbiopiju ir iespējams koriģēt arī ķirurģiski, pielietojot konduktīvo keratopkastiku (CK). Ar radiofrekvences lāzera viļņiem iedarbojas uz radzenes virsējo daļu izmainot tās formu. Patreiz šī metode ir populāra ASV un Lielbritānijā.