Specializēts kontaktlēcu salons
Pieteikties konsultācijai: +371 29151040
Pārsvarā cilvēkiem redze ir normāla. Viņi redz skaidru un asu attēlu gan tuvumā, gan tālumā. Viens no galvenajiem skaidras redzes priekšnoteikumiem ir apskatāmā priekšmeta attēla projicēšanās uz tīklenes. To nodrošina acs optiskā sistēma.
Normāla redze
Ja paralēlie gaismas stari, kuri nāk no bezgalīgi tāliem priekšmetiem, acī tiek lauzti un krustojas tieši uz tīklenes, tad redzes asums ir normāls un cilvēks redz skaidru un asu attēlu. To sauc par emetropiju.
Tālredzība
Hipermetropijas jeb tālredzības gadījumā acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir vājākas un neatbilst acs ābola ass garumam. Paralēlie stari krustojas fokusā aiz tīklenes, tāpēc attēls atrodas staru izkliedes zonā un ir neass. Šķietami skaidras redzes tālākais punkts tālredzīgiem cilvēkiem atrodas aiz acs ābola. Hipermetropijas cēlonis ir mazāks acs ābols vai plakanāka radzene. Cilvēki ar lielu hipermetropiju nevar skaidri redzēt ne tālumā, ne tuvumā.
Tuvredzība
Miopijas jeb tuvredzības gadījumā acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir stiprākas un neatbilst acs ass garumam. Paralēlie stari krustojas fokusā pirms tīklenes, tāpēc attēls atrodas staru izkliedes zonā un ir neass. Miopiju visbiežāk izraisa acs mugurējā segmenta izstiepšanās vai arī radzene ir pārāk stāva. Tuvredzīgas acis miglaini redz tālumā, bet tuvumā – pārsvarā labi, bet tomēr, jo lielāka tuvredzība, jo miglaināka redze arī tuvumā. Pie augstas pakāpes miopijas cilvēki redz miglaini arī tuvumā.
Astigmātisms
Dažos gadījumos acs optiskās virsmas (galvenokārt radzene) nav sfēriskas, tām ir nevienmērīgs izliekums un līdz ar to dažāda gaismas laušanas spēja. Tas ir astigmātisms. Šajā gadījumā radzene ir ovāla. Radzenei ir 2 izliekumi – viens ir stāvāks, bet otrs plakanāks. Gaismas stari fokusējas vairākos punktos, tāpēc skaidru attēlu nav iespējams iegūt ne tālumā, ne tuvumā. Astigmātisms bieži kombinējas ar tālredzību un tuvredzību.
Anizometropija
Ja ir liela redzes atšķirība starp abām acīm, tā ir anizometropija. Šajā gadījumā uz tīklenes veidojās dažāda lieluma attēli, tāpēc nav iespējama binokulārā jeb kopredze. Redzes aktā piedalās tikai labāk redzošā acs, un vājāk redzošai acij var attīstīties šķielēšana. Lai saglabātu binokulāro redzi, abām acīm ir jāredz labi. Vislabākā redzes korekcija pie anizometropijas ir ar kontaktlēcām vai radzenes refraktīvo terapiju.
Presbiopija
Ar gadiem acs akomodācijas amplitūda samazinās, kā rezultātā rodas grūtības salasīt smalku tekstu tuvumā. Acu muskuļu vājuma un acs lēcas fizioloģiskās novecošanās dēļ, nepieciešamas lasāmbrilles tuvuma darbiem. Kontaktlēcu valkātājiem ir iespēja pielāgot jaunākās paaudzes multifokālas kontaktlēcas, kurās apvienotas optiskā korekcija gan tālumam, gan tuvumam un darbam ar displejiem.