Nakts lēcas nobremzē tuvredzību?

Konsultē: Laura Vilkauša, optometriste Gallus optikā

Raksta autore: Anita Bula

 

Lasu un brīnos... Esot tādas kontaktlēcas, kuras acīs ieliek tikai pa nakti, un pēc tam redze pa dienu ir laba.

Pēc rakstura esmu no pētinieku tilts, kam patīk visu izmēģināt uz savas ādas. No tiem, kas iepriekšējās dzīvēs pirmie pagaršoja nezināmas ogas un devas izlūkot svešas teritorijas. Nu jau otro mēnesi ietilpstu tajā 0,01 procentā avangardisko Latvijas iedzīvotāju, kas arī lieto nakts kontaktlēcas. Tiesa, motivācija nebija parasta ziņkārība: pēdējo pāris gadu laikā no saspringta darba pie datora sāka manāmi pasliktināties redze, būtu jāmainā brilles, bet atcerējos, ka savulaik man tuvredzības progresēšanu apturēja parastas kontaktlēcas. Šoreiz izvēlējos neparastas - tādas, kuras ieliek uz nakti, no rīta izņem un redz perfekti ar savām acīm, bez jebkādiem stikliem. Nu, kad pierašanas periods ir beidzies, rezultāts ir tieši tāds, kādu gaidīju! Internetā ir daudz detalizētas informācijas par nakts lēcām (šīsmetodes zinātniskais nosaukums - ortokeratoloģija), tomēr man radās jautājumi, uz kuriem atbilžu tur nav. Ejot uz kārtējo pārbaudi, izmantoju izdevību izjautāt par mazpazīstamo redzes korekcijas metodi tās speciālisti.

 

- Tiem, kuri vēl nezina, lūdzu, pastāstiet, kas ir nakts kontaktlēcas un ar ko tās atšķiras no lēcām, kuras simtiem tūkstoši cilvēku lieto pa dienu.

- Tās ir individuāli veidotas lēcas ar ļoti augstu gāzu caurlaidību, kuras ieliek pirms gulētiešanas un izņem pēc pamošanās. Sešu vai astoņu miega stundu laikā tās saudzīgi pārveido radzenes formu, nodrošinot skaidru redzi visas nākamās dienas garumā. Efekta noturīgumam nakts lēcas lieto katru nakti vai katru otro. Efekts ir atgriezenisks - pārtraucot lietošanu, redze pakāpeniski atgriežas sākumstadijā.

 

- Nesen apjautājoties sociālajos portālos, vai kāds lieto nakts lēcas, sastapos ar neizpratni un pat uzjautrināšanos: "Kontaktlēcas miegā? Tiem, kam neskaidri sapņi rādās?" Ortokeratoloģija Latvijā pastāv jau kopš 2007.gada, bet kāpēc cilvēki par to nezina?

- Ļoti maz speciālistu strādā ar nakts lēcām, jo to individuālai pielāgošanai vajag dārgus aparātus, kādu parastajos briļļu veikalos nav. Situāciju var salīdzināt ar kokakolu un svaigi spiestu burkānu sulu - mēs visi zinām, ka sula ir veselīgāka, tomēr vietu, kur varat nopirkt kokakolu, ir tūkstošiem reižu vairāk. Bez Gallus optikas Latvijā nakts lēcas piedavā vēl divās vietās - Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrā un Dr.Skricka kontaktlēcu centrā. Tači viņiem nav daudz ortokeratoloģijas pacientu, jo, piemērām, klīnikas pamatprodukt nav lēcas, bet gan lāzeroperācijas.

 

- Kāds ir tipisks nakts lēcu lietotājs?

- Kopā ar klīniku klientiem Latvijā varētu būt tuvu trijiem simtiem nakts lēcu lietotāju. Mūsu jaunākajam pacientam ir septiņi gadi, bet vecākajam, kas vispār pirmo reizi mužā ielika acīs kontaktlēcas, ir pāri sešdesmit. Nakts lēcas ir ļoti piemērotas jauniešiem, kuru dzīvesveids ir aktīvāks, taču cilvēki mūsdienās jūtas jauni ļoti ilgi. Tie, kuri izvēlas nakts lēcas, grib darīt maksimāli labu savām acīm un ir pietiekami motivēti nākt uz kontroles vizītēm. Cilvēks nespēj pats objektīvi novērtēt, vai viņam viss kārtībā, vai parametri atbilst, jo runa ir par radzenes izmaiņām 7-10 mikronu apjomā. Salīdzinājumam: cilvēka mats ir 70 mikronu biezs.

 

- Vai kādreiz šīs lēcas varētu kļūt lētākas? 430 eiro pirmajā gadā plus tīrīšanas līdzekļu izmaksas tomēr ir paliela summa.

- Diez vai kas būtiski mainīsies, jo aparāts lēcu izgatavošanai maksā pāris simtu tūkstošu ASV dolāru, un lēcu izveidē ir jāiegulda liels speciālistu (pieredzējušu un izglītotu) darbs. Šo kontaktlēcu iekšpuses forma ir diezgan sarežģīta, un to izgatavošana nav ātra. Caurmērā Eiropā šādas lēcas maksā tik pat vai vairāk. Tik detalizētas, kā mūsējās - daudz vairāk. Mēs radzenes virsmai mērām 22 000 punktu un, pamatojoties uz šiem mērījumiem, veidojam kontaktlēcas formu. Ražotājs Hecht Contactlinsen GmbH, ar ko sadarbojamies, pieprasa pasūtijumā uzrakstīt 12 parametrus katrai kontaktlēcai, citi ražotāji vien trīs vai četrus. Esam pārliecinājušies, ka, izmantot tikai vienu no 12 parametriem pat par 0,05 mm, varam būtiski ietekmēt lēcas piemērotību konkrētam pacientam.

 

- Kādas ir nakts kontaktlēcu priekšrocības?

Pazūd kompleksi, ka visu mūžu bijis jāstaigā brillēs, un ievērojami lielāka konforta sajūta nekā ar dienas lēcām, kuras nav tik ļoti labi pielāgojamas. 80% cilvēku der gatavas standarta lēcas, kas ir nopērkamas parastos optikas veikalos, taču piektajai daļai cilvēku standarta lēcas traucē. Astoņos no rīta lietotājs tās ieliek un nostaigā vairāk nekā divpadsmit stundas - visu nomoda laiku viņam uz acīm ir plāksteris, kas nosedz visu acs virsmu. Apkārt ir daudz putekļu, pa ielām vējš nes smiltis, ūdenssportā lēcas var pazaudēt, pirtī sviedri tek acīs, solārijā iet nevar, temperatūras svarstības arī atstāj ietekmi uz lēcām... Ar nakts lēcām pietiek pagulēt sešas stundas bez šo nelabvēlīgo faktoru ietekmes, turklāt visā laukumā starp acs virsmu un kontaktlēcu nemitīgi ir asaru slānītis - lēcas nepielīp pie acs, radzenei piekļūst pietiekami daudz skābekļa un barības vielu, kas normāli ir asarās. Pēc pamošanās visu dienu ir totāla rīcības brīvība - nav jāraizējas ne par lēcu izraisīto acs sausumu, ne briļļu smērēšanos vai aizsvīšanu. Tieši par to pacienti ir vislielākajā sajūsmā.

 

- Vai nakts lēcām ir kādas sliktas īpašības?

- Ja to var uzskatīt par traucēkli... ir vajadzīgs strikts kopšanas režīms. Ir mums pacienti, kas lēcas pārtraukuši lietot. Piemēram, kāda meitene brauca mācīties uz Indiju un, apzinoties, ka netiks uz regulārām pārbaudēm un tajā valstī nevar būt drošs par ūdens kvalitāti, pārgāja uz briļļu lietošanu. Parasti iemesls ir finansiālais jautājums vai ikdienas režīma maiņa. Tomēr tas ir arī nakts lēcu pluss, ka cilvēks nav mūžīgi piesaistīts viena veida redzes korekcijai. Pēc acu operācijas rezultāts ir neatgriezenisks: ja pēc tam veidojas kādi attēla kropļojumi, iepriekšējo stāvokli atgūt nevar. Savukārt kontaktlēcu ietekmētais radzenes epitēlija slānis katru dienu gandrīz pilnībā atjaunojas. Tātad, pārtraucot tās lietot, pēc pāris dienām acis atgriezīsies iepriekšējā stāvoklī, kāds bija pirms nakts lēcu lietošanas.

 

- No acu ārsta dzirdēju, ka nakts kontaktlēcas ir vislabākais līdzeklis, kā apturēt tuvredzības progresēšanu. Amerikā tās paraksta pat jauniešiem, kam tuvredzības vēl nav, bet tā draud veidoties.

- Līdz šim pasaulē veiktie pētījumi liecina, ka 6-12 gadus veciem bērniem, kuri tuvredzības koriģēšanai lieto brilles, redze pasliktinās vidēji par 0,50 dioptrijām gadā, turpretī tiem, kas lieto nakts lēcas, - tikai par 0,16 dioptrijām. Arī mēs paši esam sākuši novērot šāda vecuma bērnu grupiņu un redzam, ka lēcas tiešām tā iedarbojas.

 

- Kā to izskaidrot?

- Acs ir kā maza bumbiņa, kuras iekšpusē ir ļoti ieliekts, apaļš ekrāns. Ja tuvredzību koriģējam ar brillēm, centrālā redze ir skaidra, taču rodas attēla kropļojumi tīklenes ekrāna perifērijā: tur attēls veidojas it kā aiz acs ābola. Smadzenes saņem signālu: ja acs ābols izaugtu garāks, tad arī perifērijā būtu skaidrāks attēls (simtprocentīga redze)! Organisms dod komandu acs ābolam turpināt augt garumā, un tādējādi tuvredzība progresē. Savukārt nakts lēcu gadījumā perifērijas attēls projicējas tā, ka organisms saņem signālu - acs ābols lielāks, nekā vajadzētu, un tiek bremzēta tālāka augšana.

 

- Vai ar šo faktu nav skaidrojums arī pieņēmums, ka, brilles lietotjot, ir lielāka iespēja tuvredzībai progresēt, nekā nelietojot?

- Gluži viennozīmīgi tas nav... Nelietot brilles ir vēl sliktāk. Ja mazs bērns staigās ar neskaidru redzi, smadzenes saņems signālu, ka neskaidra redze ir norma. Ja viņš tā nostaigās trīs četrus gadus, tad, beidzot uzlicis brilles, tik un tā neredzēs labi, jo smadzenes atteiksies pieņemt skaidru attēlu. Arī pusaudžiem parakstīt vājākas brilles nav labi, jo tad acīm ir lielāka slodze un nepārtraukts psiholoģisks diskomforts, ka neizdodas kaut ko saskatīt.

 

- Kā vēl lai savām acīm palīdz?

- Liela nozīme ir dzīvesveidam. Pētnieki secinājuši, ka bērniem, kas veic fiziskas aktivitātes svaigā gaisā, redze pasliktinās lēnāk. Pirmkārt, bērni nesēž pie datora, bet atrodas ārā, kur, skatoties tālumā, acis atslābst - pretēji tam, kā būtu, ja visu laiku lasītu kaut ko telefonā. Viņi saņem vairāk skābekļa, bauda dabisku gaismu. Mākslīgais apgaismojums arī acīm par labu nenāk. Āzijā, kur bērni ļoti daudz laika pavada ļoti šauras telpās, varam redzēt, ka vairāk nekā pusei četrpadsmitgadīgo skolēnu mūsdienās ir jau veirāk par -4 dioptrijām. Esam secinājuši, ka skolēni, kas 10-12 gados sāk lietot nakts lēcas, kļūst daudz brīvāki un kustīgāki. Ar brillēm bērns daudz mazāk skrietu spēlēt futbolu, bet, ja viņam nav nekā acīs vai uz acīm, nekas netraucē, viņš kļūst mazāk bažīgs un tāpēc aktīvāks. Turklāt viņš redz visu apkārt, savukārt brilles noteikti ierobežo redzes lauku...

 

- Tie, kam pastāstīju, cik labi jūtos, nomainījusi brilles pret ortokeratoloģiju, uzreiz jautāja - vai nakts lēcas var nopirkt ībejā?

- Tā ir mūsdienu problēma - pieņēmums, ka lēcas var pasūtīt internetā vai nopirkt bez acu pārbaudes. Kontaktlēcas lietojot, vismaz divreiz gadā būtu jāparāda acis speciālistam, turklāt tādam, kurš pārbauda nevis ķeksīša pēc, bet tiešām novērtē, vai lietotas lēcas der. Dažkārt vienkārši jānomainā kopšanas šķīdums vai kontaktlēcu materiāls, lai acs justos labāk. Mums kontroles vizītes ir nevis tukša formalitāte, bet, lai zinātu, ka izvēlētas lēcas tiešām darbojas. Jo var gadīties, ka cilvēkam nomainās vide, dienas režīms, redzes slodze vai vielmaiņa, tas viss atstāj iespaidu uz acīm, un reizēm vajag tikai mazas korekcijas, lai viss atkal būtu kārtībā. Atcerieties - acis mums ir tikai divas!

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kur un pa cik?

 - Gallus optika - 290 eiro par lēcu pāri + 140 eiro par aptuveni 20 acu pārbaudēm gada laikā.


- Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrs - 500 eiro par lēcām un 6-7 medicīniskajām apskatēm gada laikā.

 

- Dr.Skricka kontaktlēcu centrs - 280 eiro par lēcu pāri + 150 eiro par 6-7 medicīniskajām apskatēm gada laikā.