Keratokonusa sākumstadijā ieteiktu izvēlēties tikai briļļu kоrekciju un veikt regulārus radzenes izmeklējumus - ik pa 3-6 mēnešiem salīdzinot radzeņu topogrāfijas un mērot radzenes biezumu. Kamēr ar brillēm iespējams iegūt labu redzes asumu, problēmu nav.

 

Keratokonusam progresējot, un tā vidējā attīstības pakāpē, ar briļļu korekciju var nebūt līdzēts. Tādēļ vislabākais redzes koriģēšanas veids ir speciālas keratokonusa gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas. Gallus optika arī Latvijā sniedz iespēju cilvēkiem ar diagnozi – keratokonuss – koriģēt redzi pat līdz redzes asumam 1.00 un vairāk, izmantojot īpašas kontaktlēcas, kā tas ir visā pasaulē.

 

Šādas kontaktlēcas ir no stingrāka materiāla, tās pārsedz keratokonusa neregularitātes, starp kontaktlēcu un aci ir asaru slānis un šāda optiskā sistēma veido maksimāli labāko iespējamo redzes asumu.


Redzes korekcija ar brillēm vai mīkstajām kontaktlēcām, diemžēl nenodrošina pietiekamu redzes asumu. Tas ir traucējoši gan sadzīvē un vadot auto, gan arī profesionāli darbā, kur nepieciešama liela redzes precizitāte.


Acu operācijas. Jāsaprot, ka, veicot acu operāciju, rezultāts nav prognozējams. Cilvēkiem, kam nav novērojams keratokonusa progress un situācija ir satbila, mēs iesakam lietot briļļu korekciju vai speciālās kontaktlēcas. Gadījumos, kad radzene ir ļoti plāna vai arī notiek būtiskas izmaiņas, būtu jāapsver arī ķirurģiska iejaukšanās. Galējā stadijā vienīgais risinājums ir radzenes transplantācija, tādēļ par savu redzi jārūpējas savlaicīgi un jāveic rūpīgi novērojumi.


Kroslinkings (Cross-linking, CXL, CCL, C3-R and KXL) ir izplatīta ķirurģiskā iejaukšanās, kad radzenes slāņi tiek apstrādāti ar ultravioleto starojumu un riboflavīnu, kas nodrošina radzenes audu stingrības palielināšanos. Audu struktūra kļūst cietāka un kavē keratokonusa progresu. Problēma var rasties, ja tomēr keratokonuss pēc kāda laika progresē. Nakotnē radzenes operācijas veiksme var tikt apdraudēta, jo audu struktūras būs izmainītas. Mēs rekomendētu interesēties par visām iespējamajām metodēm, bet ķirurģiskas iejaukšanās atstāt gadījumos, kad nepieciešama kāda strauju izmaiņu apstādināšana.

Mīkstās kontaktlēcas

Parastās mīkstās kontaktlēcas noteikti neiesakām lietot, jo tās cieši pieguļ pie acs un rada nekontrolējamu spiedienu uz radzeni.

 

 

Īpaši keratokonusa gadījumā ir jāsekmē veselīgi un droši apstākļi!