Iegūstiet labu redzi miegā!

Līva Freimane, vesels.lv 2008


Redzes pasliktināšanās iemesli var būt ļoti dažādi. Līdz ar vecumu rodas deģeneratīvas izmaiņas pašā acs struktūrā, spējā uztvert attēlu un novadīt to uz smadzenēm. Samazinās noteiktu vielu daudzums acī, piemēram, luteīna, kas koncentrējas acs mākulā un palielinās makulārās deģenerācijas (vājredzība) risks.


Vēl redzi var pasliktināt acs optisko spēju izmaiņas, kad attēls nepareizi tiek projicēts uz tīklenes vai arī acij zūd gaismas staru caurlaidība.

 

Rūpes par redzi ietver ne tikai tehnisku līdzekļu lietošanu, bet arī acīm un redzei svarīgo vielu un vitamīnu iekļaušanu savā uzturā. Ne vienmēr to pietiekamā apmērā nodrošina produkti, ko ēdam savā ikdienā. Acīm īpaši svarīgi ir A grupas provitamīni kā Luteīns un Zeakstantīns, kuri ir acu pigmentu sastāvā. B grupas vitamīnu trūkums savukārt var būt saistīts ar redzes nervu un tā problēmām. Tāpēc der padomāt par pilnvērtīgu un sabalansētu, vitamīniem bagātu ikdienas uzturu vai arī par speciāliem uztura bagātinātājiem, kas paredzēti acs veselībai un redzes uzlabošanai.


Pēc statistikas datiem, aptuveni 58% iedzīvotāju ir redzes traucējumi. Tas nozīmē, ka elementāram dzīves komfortam šiem cilvēkiem ir jāatrod veids, kā redzi koriģēt, Tehnoloģijām attīstoties, rodas arī aizvien jaunas izmeklēšanas un korekcijas iespējas. Par to, kas pašlaik ir jaunākais Latvijā, stāsta SIA "EG Optika" optometriste Ita Meilande.


Redzes korekcijas veidi ir dažādi - klasiskākais veids ir brilles, ļoti populāras ir arī kontaktlēcas, aizvien vairāk cilvēku izvēlas ķirurģisku redzes korekciju. Vai šinī jomā vēl iespējams kas jauns? Izrādās, ka jā. Līdz ar jaunajām izmeklēšanas metodēm tiek piedāvāts jauns, alternatīvs redzes korekcijas veids - ortokeratoloģija, kas domāta tuvredzīgiem cilvēkiem.

 

Uzreiz gan jāpaskaidro, ka pasaulē šo metodi pazīst un izmanto jau vairāk nekā 10 gadus. Jaunums tā ir tikai Latvijā, jo aktīvi tiek piedāvāta aptuveni gadu. Taču starp lietotājiem jau ieguvusi lielu atzinību un arī savu nosaukumu - "nakts lēcas". Kur slēpjas šīs metodes pievilcība?


KAS IR ORTOKERATOLOĢIJA?


Ik viens kontaktlēcu lietotājs piekritīs, ka lēcas traucē. Tās kaut kādā mērā ierobežo aktīva dzīvesveida piekritējus, piemēram, sportojot - peldot, slēpojot, piedaloties sporta spēlēs. Apgrūtinājums ir ne tik daudz fizisks, cik piesardzības izraisīts. Gandrīz nepārtraukti ir jāpiedomā par to, ka acīs ir lēcas. Ir arī mirkļi, kad kontaktlēcas traucē ar nepatīkamām izjūtām - tas ir nogurums, miglošanās, sausuma sajūta acīs, sevišķi vakaros, pēc dienas, kas pavadīta putekļainās telpās vai pie datora ekrāna. Katrs ar to sadzīvo savādāk - ierobežo laiku, ko pavada nēsājot kontaktlēcas, pilina mākslīgo asaru pilienus, vienkārši samierinās ar savām sajūtām.

 

Iespējams, ne reizi vien padomā, ka būtu labi, ja visa tā nebūtu. Un tagad šāda iespēja tiek piedāvāta - iedomājieties, tuvredzība tiek labota laikā, kamēr jūs guļat! Tas izklausās fantastiski, neticami. bet tā ir realitāte. Šādu iespēju piedāvā metode, ko sauc ortokeratoloģija.

 

Ortokeratoloģija jeb radzenes refraktīvā terapija ir metode, kas pacientam radikāli izmaina dzīvi. Speciālas kontaktlēcas tiek ievietotas acīs uz nakti un darbojas laikā, kamēr cilvēks guļ. Šajā laikā tiek izmainīts acs optiskais stiprums un iegūta iespēja skaidri redzēt bez lēcām vai brillēm.


METODĒ NAV NEKĀ MISTISKA


Izrādās ka principā līdzīgas metodes apraksts ir saglabājies jau no ļoti seniem laikiem - Senajā Ķīnā, lai apstādinātu bērnu tuvredzības progresiju, pa nakti uz acīm lika smagumus - graudu vai smilšu maisiņus. Metodes mērķis gan senajos laikos, gan mūsdienās ir vienāds - panākt acs radzenes formas maiņu, padarot to plakanāku.

 

Tuvredzīgiem cilvēkiem, salīdzinot ar labi redzošajiem, radzenes forma ir izmainīta. Tā ir stāvāka, līdz ar to attālums no acs priekšējās virsmas līdz tīklenei ir lielāks. Lai redzētu labi, acī ienākošajiem gaismas stariem jākrustojas uz tīklenes, tādējādi veidojot skaidru attēlu. Ja tie krustojas pirms tīklenes, cilvēks redz miglainu attēlu. Lai tuvredzīgi redzētu skaidri, ir jālieto brilles ar mīnuss lēcām vai kontaktlēcas. Jo lielāka tuvredzība, jo stāvāka radzene un miglaināks ir attēls. Ortokeratoloģiskās lēcas uzdevums ir saplacināt šo radzenes stāvumu. Tādēļ lēcu acs liek naktī, jo svarīgi, lai acis būtu aizvērtas. Speciālas formas kontaktlēca ar ļoti augstu gāzu caurlaidību maigi pārveido acs virsmu laikā, kamēr cilvēks guļ, un tieši plakstiņš nodrošina vienmērīgo spiedienu uz radzeni.


LĒCU PIEMEKLĒŠANA IR JUVELIERA DARBS


Pacientu izmeklēšanā lieto ļoti precīzu tehniku - radzenes topogrāfu, kas dod iespēju pilnīgi precīzi izmeklēt pacienta radzenes (acs priekšējo virsmu). Ar šo aparātu radzene tiek izmērīta 22 tūkstošos punktu un tiek izveidots radzenes attēls, kur var uzskatāmi diagnosticēt keartokonusu, astigmātismu, radzenes rētojumu, kā arī citas radzenes izmaiņas. Mūsdienīgai un precīzai kontaktlēcu pielaikošanai tiek izmantota speciāla datorprogramma, ar kuras palīdzību tiek radīta virtuāla kontaktlēca, kuru iespējams pielaikot iegūtajai pacienta radzenes topogrāfijai. Šādā veidā ir iespējams mainīt kontaktlēcas parametrus pirms tās reālas izgatavošanas un atrast visatbilstošākos parametrus. Izrādās, ka tikai tuvredzības pakāpe var būt vienāda daudziem cilvēkiem, bet divu vienādu radzeņu nav. Atšķirīgi ir radzeņu izmēri, izliekumi, kā arī radzenes virsmas stāvoklis. Pat viena cilvēka abas acis nav vienādas, tādēļ tikai individuāli izgatavotas lēcas var nodrošināt labāko iespējamo redzi un labu acs veselību. Nakts lēcas izgatavo individuāli, katrai acij paredzētā kontaktlēca ir atsevišķs pasūtījums, ko veido 11 dažādi parametri. Izgatavošanā tiek izmantots porains un ļoti labi elpojošs polimērs. Lēcu izslīpēšana notiek Vācijas lielākajā specializēto kontaktlēcu ražotnē "Hecht Contactlinsen GmbH". Kontaktlēcas izgatavošanas process ir filigrāns darbs, ko var salīdzināt ar juveliera darbu. Ar dimanta asmenīti vispirms izslīpē iekšējās virsmas reljefu, kas precīzi atbilst optimālajiem parametriem, tad lēcas iekšējo virsmu izpulē, panākot absolūti gludu virsmu. Pēc tam izslīpē ārpusi, nopulē, apstrādā maliņas un, darbu beidzot, katrai kontaktlēcai piešķir unikālo numuru. Pēc šī numura vēlāk var noteikt, kura firma ir izdarījusi pasūtījumu, kad tas ir izgatavots. Līdzīgi tiek izgatavotas arī parastās cietās kontaktlēcas, kuras valkā pierastajā režīmā - dienas laikā.


LAI IEGĀDĀTOS "NAKTSLĒCAS"


Ja cilvēks ir izlēmis, ka šādas lēcas gribētu lietot, jāizdomā visi jautājumi, kuri liekas neskaidri, un jāierodas pie optometrista uz vizīti. Pirmajā tikšanās reizē viņš saņems izsmeļošu konsultāciju par ortokeratoloģisko lēcu specifiku, redzes korekciju un detalizētu acu pārbaudi. Ja acu veselība ir laba un redzes parametri būs atbilstoši nakts kontaktlēcu izrakstīšanas nosacījumiem, tad speciālists noteiks visprecīzākos kontaktlēcu parametrus un lēcas tiks pasūtītas. Divu nedēļu laikā gatavās kontaktlēcas tiek saņemtas un klientam ir iespējams tās pielaikot. Jārēķinās, ka pēc nakts lēcu ielikšanas ir jāieplāno laiks, lai regulāri 'atrādītos' optometristam no rīta un vakarā pirmajā un trešajā nēsāšanas dienā. No rīta ir ļoti svarīgi redzēt, kādā stāvoklī ir radzene un kāds ir redzes asums, savukārt vakarā tiek kontrolēts, cik noturīgs ir lēcas radītais efekts.


PRIEKŠROCĪBAS UN EFEKTIVITĀTE


Ja cilvēks ir izvēlējies lietot ortokeratoloģiskās kontaktlēcas, viņa režīms izmainās tieši pretēji ierastajam. Lēcas ieliek uz nakti, bet izņem uzreiz pēc pamošanās. Un cilvēks redz labi, turklāt šis efekts saglabājas visu dienu.


Nakts lēcas ir jālieto katru nakti, jo radzene ir elastīga un tiecas atgūt savu iepriekšējo formu. Ir gadījumi, kad efekts ir noturīgāks un lēcu var likt katru otro nakti.


Galvenā šīs metodes atšķirība no ķirurģiskajām redzes korekcijām, ari lāzerkorekcijām (LASIK), ir tā, ka process ir atgriezenisks. Pacients jebkurā brīdī var pārtraukt izmantot šo metodi un izvēlēties citu - briļļu vai kontaktlēcu lietošanu vai arī veikt ķirurģisko redzes korekciju.


Ortokeratoloģija ir piemērota jebkura vecuma cilvēkiem un vienīgie kritēriji ir acu veselība un radzenes parametri. Pašlaik notiek zinātniski pētījumi per ortokeratoloģijas izmantošanu bērniem tuvredzības progresijas samazināšanā.


Labs efekts tiek sasniegts, ja tuvredzība ir līdz -4.50 dioptrijām, Ja tuvredzība ir lielāka, šī metode pašreiz nav piemērojama.


Precīzā izmeklēšana un rūpīgā kontaktlēcas virtuālā pielaikošana nodrošina ideālu atbilstību. Tas nozīmē, ka kontaktlēca ir pielāgota katrai konkrētajai acs radzenei individuāli ar lielu precizitāti.


Ar modernajiem cieto, gāzu caurlaidīgo kontaktlēcu materiāliem tiek panākts maksimāls komforts un tiek saglabāta labu acu veselība.

 

NOTEIKTI ATCERIETIES

Jebkura kvalitatīva, precīza redzes korekcija ar cietajām gāzu caurlaidīgajām kontaktlēcām, mīkstajām kontaktlēcām vai brillēm rada redzes komfortu un novērš provocējošus faktorus. Taču vissvarīgākais ir rūpēties par savām acīm un labu redzi, pirms tā vēl ir sabojāta.


KAD LĒCAS NAV IETEICAMAS

Ortokeratoloģiskās lēcas tomēr nevar pielietot visiem tuvredzīgiem cilvēkiem: Diemžēl tie ir cilvēki, kuru tuvredzība pārsniedz - 4,50 dioptrijas. Uz laiku kontaktlēcu lietošana jāatliek cilvēkiem, kuriem ir kādas acu saslimšanas. Pēc izārstēšanās ir iespējas lietot nakts kontaktlēcas. Lietojot mīkstās vai cietās kontaktlēcas, rodas radzenes izmaiņas, tādēļ acis ir jāatpūtina no kontaktlēcu lietošanas (aptuveni 2-6 nedēļas). Kad radzene ir atguvusi savu dabisko formu un ir labā stāvoklī, var tikt pielaikotas nakts kontaktlēcas. Ja pacientam ir tā saucamās 'sausās acis', tad pirms jebkuru kontaktlēcu lietošanas acis ir jāizārstē. Pusaudžu vecumā ortokeratoloģisko kontaktlēcu lietošana tiek izvērtēta individuāli. No 18 gadu vecuma nakts lēcas drīkst lietot, ievērojot iepriekšminētos nosacījumus.


Rūpes par redzi ietver ne tikai tehnisku līdzekļu lietošanu, bet arī acīm un redzei svarīgo vielu un vitamīnu iekļaušanu savā uzturā. Ne vienmēr to pietiekamā apmērā nodrošina produkti, ko ēdam savā ikdienā. Acīm īpaši svarīgi ir A grupas provitamīni kā Luteīns un Zeakstanīns, kuri ir acu pigmentu sastāvā. B grupas vitamīnu trūkums var, savukārt, būt saistīts ar redzes nervu un tā problēmām. Tāpēc der padomāt par pilvērtīgu un sabalansētu vitamībniem bagātu ikdienas uzturu vai arī par speciāliem uztura bagātinātājiem, kas paredzēti acs veselībai un redzes uzlabošanai.

 

Izmantojot dažādos kontaktlēcu izgatavošanas dizainus ar dienas režīmā nēsājamajām kontaktlēcām, ir iespējas iegūt maksimāli labu redzi gandrīz ikvienam:

 

• dioptriju intervāls standartā ir no + 25 līdz - 25 dioptrijām, bet ir iespējama individuāla kontaktlēcu izgatavošana arī no + 30 līdz -30 dioptrijām;

 

• veidojot speciāla dizaina kontaktlēcas ir iespējams efektīgi koriģēt astigmātismu;

 

• iegūt labu redzes korekcijas efektu keratokonusa gadījumā;

 

• ar bifokālajām kontaktlēcām cilvēkiem pēc 40 gadiem ir iespējams iegūt labu redzi gan tuvumā, gan tālumā;

 

• ir speciāli izveidotas kontaktlēcas, iespējams lietot pēc acu operācijām un traumām.