Acu veselība ir galvenais

24.10.2009. Ilze Zonne (teksts oriģinālavotā)

 

Lai cik liela vēlme ietaupīt naudu, ir lietas, uz kuru rēķina to nevajadzētu darīt. Viena no tādām ir acu veselība.

 

"Reizēm dziļu neizpratni izraisa cilvēku neapdomīgā attieksme pret kontaktlēcu izvēli," saka SIA EG optika optometriste Ita Meilande.

 

"Ļoti dažādi ir gan faktori, kāpēc lēcas tiek nepareizi izvēlētas, gan to turpmākā ietekme uz acu veselību. Kontaktlēcas laukums ir mazāks par vienu kvadrātcentimetru, un lēca ir tiešā saskarē ar aci. Acs ir ļoti jutīga, tāpēc, gatavojot kontaktlēcas, katrai milimetra desmitdaļai ir izšķiroša nozīme. Ja lēcas parametri neatbilst konkrētajai acij, rodas problēmas: sausums, kairinājums, sāpoši plakstiņi, nogurušas, sāpošas, apsarkušas acis, redzes miglošanās, veidojas radzenes formas izmaiņas. Rezultātā, izraugoties kontaktlēcas ar ierobežotu parametru izvēli, tās sākumā var būt lētākas, bet galarezultātā izdevumi var iznākt lielāki, jo, pasūtot nākamās kontaktlēcas, acis vispirms ir jāārstē un šajā periodā ir iespējams kontaktlēcu lietošanas aizliegums, kas var radīt papildu neērtības sadzīvē un darbā."

 

Cik individuāls ir individuālais?

 

Tā kā krīzes laikos saasinās konkurence, visi piedāvājumi jāizvērtē ļoti rūpīgi. Tas attiecas arī uz individuālajām gāzu caurlaidīgajām kontaktlēcām. "Vācu firmas Hecht Contactlinsen lēcām, ar kurām strādājam, cenas ir ļoti dažādas atkarībā no sarežģītības, un tas dod plašas iespējas variēt kontaktlēcas parametrus, lai izvēlētos tiešām atbilstošākos. Šī ražotne pazīstama ar saviem zinātniskajiem pētījumiem, speciālisti strādā slavenās klīnikas kopā ar oftalmologiem, viņi pārzina vissīkākās nianases un konstruē iekārtas, lai izgatavotu lēcas pēc iespējas precīzāk un labāk," stāsta optometriste. "Katra kontaktlēca no sākuma līdz galam tiek ražota konkrēta cilvēka konkrētai acij, nevis tikai pielāgota, izmantojot sagatavi ar standarta diametru un radzenes stāvumu. Daļai cilvēku varbūt pietiek ar standarta parametriem, un tad lēcas, protams, ir lētākas, lai gan ne vienmēr maksimāli precīzas. Bet, ja cilvēks vēlas nēsāt gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas visu mūžu, precizitāte ir svarīga. Tā kā kontaktlēcas lieto katru dienu no rīta līdz vakaram, tām jābūt ērtām ilgstoši. Pat ja diviem cilvēkiem ir vienāds acs radzenes stāvums, lēca tik un tā uzvedīsies katrā acī citādi. Atbilstoši konkrētā cilvēka vajadzībām mums ir iespējas mainīt pat lēcu maliņas, variēt 11–12 dažādus materiālus, ko mēs pielāgojam atkarībā no tā, kāds ir acs stāvoklis. Tas ir ļoti smalks darbs, kas maksā dārgāk nekā standartizētas sagataves pielāgošana, kur iespējas kaut ko mainīt ir minimālas. Mums ir iespējas izvēlēties katrai pacienta acij labāko no 121 kontaktlēcu veida, nerunājot par kontaktlēcu izliekuma, stāvuma, diametra, optiskā stipruma un citiem pamatparametriem vai papildinājumiem."

 

Pacietība un laba sadarbība

 

"Ja nēsātas aplamas kontaktlēcas un radzenes forma ir mainīta, radzenei jādod laiks, lai tā atkal atgūtu dabisko formu," stāsta I. Meilande, "bet ļoti bieži cilvēkiem nav pacietības gaidīt. Mēs piedāvājam arī individuāli izgatavotas izmēģinājuma kontaktlēcas, kas ir ļoti tuvas īstajām, un pēc tām var spriest, kādas tad veidot tālāk. Ja ir vajadzīgs pārejas periods no nepiemērotām kontaktlēcām uz piemērotām, kuras veidotas precīzi līdz katram sīkumiņam, vai arī pierašanas periodā iesācējiem, ir jānēsā izmēģinājuma kontaktlēcas. Šis periods ilgst pāris nedēļas. Vienīgi tad, ja radzene ir stipri izmainīta, senāk cietusi no skābekļa bada vai atkārtotām infekcijām, paiet ilgāks laiks. Kad radzene attopas, iespējama ļoti precīza redzes korekcija. Ja individuālās gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas tomēr nekalpo gluži tā, kā gribētos, ir jāmeklē problēmas cēlonis un risinājums. Jābūt ļoti labai sadarbībai ar ārstu vai optometristu, tad var panākt labu rezultātu arī sarežģītu problēmu gadījumā. Pielaikojam no pašām vienkāršākajām kontaktlēcām līdz pat ļoti sarežģītām, kuras tiek izmantotas pacientiem ar dažādām radzenes slimībām, kur redzi var koriģēt tikai ar kontaktlēcām, arī pēc operācijām, radzenes transplantācijas utt."

 

Jaunums – Quadro kontaktlēcas

 

Šīs kontaktlēcas ir sadalītas tādos kā četros kvadrantos, un katrs kvadrants varētu būt kā viena kontaktlēca, katrā kvadrantā ir maināmi vairāki parametri. Dažādu slimību gadījumā, piemēram, ja ir keratokonuss, bijusi radzenes transplantācija un radzenes reljefs ir ļoti grubuļains, vienkārša kontaktlēca nedod labu efektu. Savukārt jaunās Quadro kontaktlēcas ir jau palīdzējušas uzlabot redzi cilvēkiem, kuriem iepriekš teikts, ka tas nav iespējams ne ar brillēm, ne kontaktlēcām.