Kā efektīvi novērst acu sausmu

Veiksmīga sausās acs sindroma kompleksa ārstēšana sevī ietver pilnīgu pamatproblēmu, cēloņu ārstēšanu un simptomu likvidēšanu. Ļoti svarīga ir pacientu līdzdalība ārstēšanas procesā, atkārtotas vizītes un objektīvo datu salīdzināšana dinamikā.

Sabalansēts uzturs un pietiekams ūdens patēriņš ikdienā nodrošina labu asaru kvalitāti. Ja tomēr ar to nav līdzēts, ērti lietot mākslīgās asaras un šķidros gēlus, kas palīdz uzturēt pietiekamu acs mitrināšanu un eļļošanu. Svarīgi, lai šie līdzekļi nesatur konservantus un stabilizatorus, kas ir toksiski radzenei. Ieteicamas mono devas, piemēram, Thera Tears mitrinošie acu pilieni vai šķidrais gēls, ko var lietot kopā ar kontaktlēcām. Laikā kamēr acis būs mitras, tām būs iespēja dabiski atjaunoties un biķeršūnas varēs atsākt ražot nepieciešamās vielas pilnvērtīgam asaru sastāvam.

 

Bieži acu sausumu rada lipīda slāņa nestabilitāte, tādēļ mākslīgās asaras un gēli var nedot gaidīto uzlabojumu, jo palīdz atjaunot tikai asaru ūdeņaino slāni un mucīna slāni. Efektīvs līdzeklis sausās acs ārstēšanā ir izsmidzināms liposomu aerosols (piemēram, LipoNit), ko uzpūš uz aizvērtiem plakstiem. Tas satur fosfolipīdus, kas atverot acis, nonāk asarās un stabilizē lipīdu slāni, novēršot asaru plēves plīšanu un tās izgarošanu. Līdzekļa darbības laiks ir līdz pat 4 stundām. Drīkst lietot ar kosmētiku un kontaktlēcām.

 

Meiboma dziedzeru disfunkcijas gadījumā, ieteicams veikt maigu plakstu masāžu, likt siltas acu kompreses vai speciālas acu maskas. Ieteicama plakstu higiēna ar kumelīšu tēju vai speciālām putām, piemēram, Thera Tears SteriLid.

 

Rudenī un ziemā ieteicams vitamīnu kurss, kas satur aktīvas vielas, kas nodrošina pareizu asaru sāļu un minerālu balansu: omega 3 un 6, linolēnskābe, D un E vitamīni u.c., piemēram, zivju eļļa Thera tears Nutrition. No Latvijas dabas produktiem var palīdzēt arī bišu maize.