Radzenes topogrāfiskie izmeklējumi

Piemeklējot jebkura veida kontaktlēcas, pat krāsainās kontaktlēcas bez optiskās korekcijas, ir svarīgi būt pārliecinātam, ka kontaktlēca atbilst acs un radzenes vajadzībām. Radzenes stāvokli, reālos izmērus var noteikt tikai ar topogrāfijas palīdzību. Tā ir radzenes virsmas topogrāfiskās kartes sastādīšana. Mērījumus veicam 22.000 punktos un iegūstam uzskatāmu un precīzu atainojumu. Uz tā pamata, varam veidot kontaktlēcas iekšējo virsmu, kā arī salīdzināt izmaiņas ilgākā laika periodā.


Parasti citur kontaktlēcu piemeklēšana tiek veikta ar keratometra mērījumiem tikai radzenes 4 punktos un testa kontaktlēcām. Tādā veidā nav iespējams noteikt, kādi parametri ir starp šiem punktiem, ja ir kāda radzenes neregularitāte, to nevar pamanīt. Tāpat arī nav iespējams noteikt cik stāvas ir Jūsu radzenes. Parastās kontaktlēcas piemeklē pārbaudot tikai šo centrālo izliekumu, bet mēs vēl papildus ņemam vērā cik stāva vai cik plakana ir radzenes perifērija. To sauc par ekscentricitāti – koeficients, kas norāda radzenes placināšanās izmaiņu tendenci.

 

Pārāk ciešas kontaktlēcas neļauj asarām brīvi cirkulēt zem kontaktlēcas virsmas un tas acīm nenodrošina dabisko asaru aizsargslāni. Lai tas netiktu bojāts, nepieciešamas īpaši precīzi piemeklētas kontaktlēcas, pareiza materiālu izvēle un iespējamā asaru atjaunošanas profilakse ar bez-konservantu acu mitrinošiem pilieniem vai zivju un linsēklu eļļas vitamīniem. Mums ir iespējas veikt uzskatāmu NI-BUT testu. Tas ir bezkontakta mērījums, kas parāda asaru plēves noturību - cik sekundes, kurā konkrētā acs vietā saglabājas asaras. Ja asaru plēvīte plīst ātrāk par 10-15 sekundēm, tas nav labi kontaktlēcu lietošanai. Un ir objektīva nepieciešamība izvēlēties kādu no palīglīdzekļiem asaru sastāva uzlabošanai un atjaunošanai.

 

Radzenes topogrāfijas mērījumi un attēli ar modernu Oculus keratogrāfu.

Priekšrocības:

- radzenes mērījumi 22000 punktos, precizitāte ± 0.1D, 22 Plačido apļi

- izmēra radzenes ekscentricitāti līdz 30° (placināšanās uz perifēriju)

- sagitālo un tangenciālo rādiusu mērījumi

- zīlītes diametra mērījumi mezopiskos un fotopiskos apstākļos, datu analīze

- bezkontakta NIBUT tests

- novērtē radzenes neregularitātes (pēc refraktīvās ķirurģijas, keratoplastikas)

- nosaka keratokonusa stadiju

- 3D attēls vizualizācijai

- ātra un precīza bezkontakta metode radzenes novērtēšanai

- integrētā programma precīzi analizē iegūtos datus

- pielāgota Apex® sistēma palīdz noteikt labāko kontaktlēcas tipu pēc ģeometriskās formas

- Hecht Contactlinsen GmbH kontaktlēcu virtuāla pielāgošana

- fluorescīna simulācija

- Oxi Map - skābekļa caurlaidības vizuālā karte vadošo ražotāju mīkstajām kontaktlēcām

- iespēja importēt un eksportēt datus

- datu novērošana un salīdzināšana dinamikā, ilgstošā laikā posmā (īpaši svarīgi keratokonusa un Nakts Lēcu pacientiem)

 

Kopumā pirmreizējā redzes pārbaude aizņem nedaudz vairāk par stundu, jo bez jau minētajiem izmeklējumiem būtiski ir noteikt precīzu korekciju. Tādēļ vēl nepieciešami svarīgi papildus izmeklējumi.